Predstavljam projekt Pionirski dom

Goribor je mrtav, živio Goribor! Svi vi koji niste prežalili raspad jednog od najboljih bendova s ovih prostora u posljednjih 25 i kusur godina, bit ćete sretni čuti da ST i dalje piše, i dalje je totalno izbediran i sjeban, a sada se pridružio jednom novom i zanimljivom projektu iz Pule. 

Pionirski dom je svojevrsna rezidencija, međunarodni studijski projekt koji spaja suvremenu glazbu s autorstvom pjesnika, a koji je u prostoru udruge Tondak u pulskom Rojcu prošle jeseni pokrenuo poznati i nagrađivani producent Edi Cukerić. Kako je sam rekao, naziv rezidencije izraz je nostalgije prema nekadašnjem Pionirskom domu u Puli gdje je stasala generacija 70-ih i 80-ih uz filmove, ples, književnost i žive svirke te su u stvaralačkom smislu pokušali uhvatiti duh tog mjesta i tog vremena.

Rezidencija je zamišljena kao program glazbene suradnje unutar dva dvotjedna susreta nekoliko umjetnika – tijekom prvog susreta snimaju se pjesme uživo u duhu slobodne improvizacije, dok se tijekom drugog susreta obavljaju postprodukcija, mix i mastering snimljenog materijala. Taj će materijal biti objavljen u digitalnom izdanju na web stranici projekta, uz simboličnu cijenu downloada, a projekt je humanitarnog karaktera jer će se prikupljenim sredstvima donirati Dječji dom „Ruža Petrović“ u Puli s ciljem kupovine glazbenih instrumenata njihovim štićenicima.

Rezidencija je projekt međunarodne suradnje i partnerstva, razmjene ideja, programa i projekata, mobilnosti autora te afirmacija suvremenog umjetničkog izražaja glazbe i riječi. Kroz zanimljiv spoj moderne glazbe i teksta, projekt istražuje i nove tehnologije u produkcijskom pristupu obradi i procesiranju zvuka te predstavlja suvremene trendove i dostignuća u domeni suvremene glazbe, soundarta i novih medija. Na taj se način kroz projekt želi postići potpuna otvorenost prema raznim žanrovima i otvaranje novih mogućnosti interakcije.

U prvoj rezidenciji prošlog rujna sudjelovali su, pored Cukerića, Aleksandar Stojković St, frontmen Goribora, Alen Rosanda, gitarist i klavijaturist pulske grupe The Chweger, Branko Crnogorčić, glazbenik, ton majstor i producent te Luka Žužić, jedan od najboljih i najtraženijih hrvatskih jazz glazbenika mlađeg naraštaja. Cilj projekta je u svakoj rezidenciji predstaviti žanrovski i geografski različite autore, pri čemu jedan član rezidencije mora biti pjesnik/glazbenik, na čije će stihove ostatak ekipe dodavati glazbenu podlogu, a za prvu rezidenciju odabran je ST. Tijekom „rezidentiranja“ umjetnicima je ponuđen smještaj, klopa, prostor i vrijeme za rad itd.

Okvirni plan je na svakoj rezidenciji realizirati između pet i deset pjesama, a na prvoj ih je napravljeno ukupno sedam koje su početkom svibnja postavljene na Bandcampu, a neke od pjesama uskoro bi trebale dobiti i video spotove koje će izraditi učenici Škole primjenjenih umjetnosti i dizajna u Puli.

I, što smo dobili u ovih sedam pjesama? Pa, za ljubitelje Goribora tu je karakterističan ST-ov vokal i upečatljivi tekstovi koji su možda nešto manje mračni nego kod njegovog starog benda, više su melankolično-nostalgični, ali i dalje pisani iz pozicije gubitnika post-socijalističke tranzicije. Dakle, karakterističan ST-ovski urbani sporogurući blues. Zanimljiva je glazbena podloga: u osnovi ovo je ambijentalna triphopasta elektronika u kojoj dominiraju Alenovi sintisajzeri uz mnoštvo šumova i analognih efekata. Šlag na torti čine sjajne Lukine dionice na trombonu i klavijaturama koje zvučnu sliku odvode u vode free form jazza, a sve su to vrijedno snimali i producirali Branko i Edi te su svojim studijskim čarolijama dali konačni glanc ovom po mnogo čemu jedinstvenom projektu u kome će izbirljiviji slušatelj moći čuti dosta utjecaja, od pionira elektronike Kraftwerka, veterana krautrocka poput Cana, pa do novijih downtempo electro majstora poput Krudera & Dorfmeistera i Thievery Corporation pa do britanskog čudaka The Aphex Twina.

Ovo je vrlo ujednačen skup pjesama, bez izrazitih hitova na prvu, pa mogu izdvojiti samo osobne favorite: uvodna free-form electro jazzerica „Srce pamti“ zvuči poput Chuija na žešćem tripu, nostalgična minijatura „Bioskop“ je sjetna oda nekim davno prohujalim vremenima, dok je „Da je bilo dobro“ tekstualno možda najbliža Goriborovim radovima ali je glazbeno najradikalnija i najviše eksperimentira s različitim zvukovima i efektima.

Zanimljivo je da je već krenula i druga rezidencija na kojoj kao gosti sudjeluju Mario Knezović iz mostarskog Zostera i poznati DJ Filip Motovunski, što također obećava vrlo zanimljivu i neobičnu suradnju. Pitanje koje se nameće je hoće li ove rezidencije imati i svoje live uprizorenje; za sada nema ništa konkretno u najavi, ali nikad ne reci nikad. A do tada, skočite na njihovu Bandcamp stranicu i preslušajte ovaj sjajan materijal, a možda i uplatite koju kintu za plemenite svrhe. Isplati se!

Nerezidentni Hadžo

https://pionirskidom.bandcamp.com/releases

http://pionirskidom.com/

 

Ovaj unos je objavljen u Ko su sad pa ovi?. Bookmarkirajte stalnu vezu.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s