Bliži se kraj godine, pa moram malo ubrzati s predstavljanjem novih i relativno novih izdanja jer se bliži svečani trenutak proglašenja najboljih. Za ovaj put jedna premijera – po prvi put na mom blogu jedan bend s Kosova. Plus dva iz Crne Gore, Makedonije, BiH i Slovenije, dakle stvarno cijela regija na dlanu.
Gillespie – Kalter; Evo za početak Gillespie, kvartet iz Prištine kojeg čine Blerta vokal, Guri gitara, Isah bas i Granit na bubnjevima. Mislim da je ovo prvi bend s Kosova kojeg sam predstavio na svom blogu i mogu vam reći da ekipa kida svojim bučnim indie rockom s mnogo psihodelije ali i izraženim osjećajem za melodiju. Njihov novi album „Diku dikur“ ima još dobrih pjesama, pa bacite uho.
https://www.facebook.com/gillespietheband/ ; http://www.soundcloud.com/gillespieprishtina
Helem Nejse feat. Marko Louis – Kabadahija; Helem Nejse je popularni voditeljski dvojac sarajevske radio emisije „Helem Nejse radio show“ kojeg sam predstavio sa singlom „Vodič kroz Sarajevo“, a nakon zapaženog albuma „Go u gostima“ predstavili su novu stvar na kojoj im je fičring artist beogradski pop, soul i world glazbenik Marko Louis, sin pokojnog ćaće Louisa. Malo mi je previše Dubiozasta s onim puhačima, ali dajem joj šansu jer govori o zabranjenoj ljubavi između Ene i Borisa, čiji je jedini krimen to što su različitih vjera. Sjećamo se kako je to tragično završilo kod Pušenja, ovdje priča ipak ima happy end. Bar dok ju lik ne izgustira i pronađe drugu… 🙂
https://www.facebook.com/helemnejs/
Lačni Franz – Akustična voda; Zoran Predin je ponovno okupio Lačni Franz i nije se baš proslavio prošlogodišnjim albumom „Svako dobro“, a sada objavljuje čak dva albuma, jedan na hrvatskom jeziku („Akustična pusa“) i jedan na slovenskom („Nova nebesa“). Prvi singl je objavljen istovremeno u obje varijante i ovo je izvorno bila „Tiha voda“ iz 1989., meni jedna od najdražih pjesama Lačnog Franza uopće. Ova akustična verzija možda nije toliko dobra, ali svakako vam preporučujem slovensku verziju u odnosu na onu hrvatsku.
https://www.facebook.com/Lacnifranzofficial/ ; http://www.lacnifranz.com/
Kristina Gorovska i Vasko Atanasoski – Vo ladna soba; Vasko Atanasoski je definitivno the hardest man in show business kada je riječ o makedonskoj rock, underground i diy sceni. Gotovo u svakom drugom izdanju Play of the Weeka imam nešto s njegovim potpisom, gori je i od benda Artan Lili J. Upravo je izbacio singl sa svojom kolegicom Kristinom Gorovskom iz matičnog benda Bernays Propaganda, a naslovna stvar je hommage nedavno preminulom kultnom glazbeniku Grantu Hartu iz kultnog benda Hüsker Dü i prerada njegove pjesme „In a Cold House“. Odlična pjesma doživjela je odličnu reinterpretaciju i dekonstrukciju, usporena je i prenesena u sanjivo indie folktronica ruho. Meni je to baš cool. Poslušajte i drugu stvar sa singla, autorsku „Doagja soba“
Acid Radio – Fobija; Evo nas u Podgorici odakle dolazi bend Acid Radio (Radoje Albijanić – glavni vokal, Luka Bošković – gitara, prateći vokal, Damjan Vujošević – bas i Miloš Pupović bubnjevi). Ovo je njihov prvi singl i najavljuje debi album koji bi se uskoro trebao pojaviti. Ako ste ljubitelji malo tvrđeg zvuka, negdje na granici hard rocka i industriala, ovo je stvar za vas. Moderno producirana, masivnih gitara i monolitne ritam sekcije, ovo kika es.
https://www.facebook.com/groups/112031578851669/
Shanghai Street Fight – Scorned; Evo nas ponovo u Bosni ponosnoj odakle dolazi šestorka Shanghai Street Fight (Saša Levi – vokal, Vanda Govedarica – vokal, Bojan Tomić – solo gitara, Nikola Kužet – ritam gitara, Marko Kovačić – bas i Bojan Katalina – bubnjevi), dolaze iz Banja Luke i upravo su objavili svoj debi album „First Fight“. Ime benda je posveta trash kung fu filmovima na kojima su odrasli što je pohvalno, a ono što ih izdvaja su dva lead vokala, muški i ženski koji se izmjenjuju. Glazbeno je to nekakav miks indie rocka i bluesa umotan u radiofonični pop celofan. Moja jedina primjedba je na curin vokal – možda bi trebala prijeći na materinji jezik, njen engleski para uši k’o šmirgl papir…
https://www.facebook.com/shanghaistreetfight/ ; http://www.shanghaistreetfight.bandcamp.com/
Dežurni krivci – Lačni psi; Nakon Lačnog Franza logično slijede Lačni psi, bar se tako zove najavni singl petog albuma Dežurnih krivaca, dugovječnog slovenskog grunt rock benda iz Prlekije (Sv. Jurij ob Ščavnici). Bend je nedavno velikim koncertom u svom rodnom mjestu proslavio dva desetljeća bivstvovanja, a novi singl pokazuje da, iako blizu rock mirovine, još nisu za staro željezo: njihov žestok i beskompromisan bazični underground garažni zvuk i dalje razdvaja mišiće od kostiju, a ovako opasnim momcima treba i odgovarajući opasan video spot koji se može gledati kao kratki gangsterski film. Uopće me ne bi čudilo da ovaj bend dočeka i 50. rođendan. Nisu valjda oni gori od Stonesa… 🙂
https://www.facebook.com/De%C5%BEurni-krivci-101080496648467/ ; http://www.dezurni-krivci.org/
Foltin – Lava Lava; Foltin su već godinama jedan od neobičnijih makedonskih glazbenih proizvođača. Ova šestorka iz Bitole (Branislav Nikolov – vokal, gitara, Pece Trajkovski – harmonika, kljove, gitara i perkusije, Goce Jovanoski – bas, Slavco Jovev – bubnjevi, Marjan Stanič – perkusije i Pece Nikolovski – klarinet, usna harmonika, efekti) svoju glazbu opisuje kao „pseudo-emigrantski kabare“ što je prilično dobar opis. Bend mnogo radi primijenjenu glazbu za kazališne predstave i druge projekte, a njihovi koncerti često su scenski performansi koji nadilaze običan rock koncert. „Lava lava“ (ili „Lover Lover“) je dvominutni dragulj koji zvuči kao da gledate neku kabare trupu tijekom kasnonoćnog nastupa u nekom jazz klubu. Genijalno!
https://www.facebook.com/foltin.band/ ; https://foltin.bandcamp.com/
V.I.S. ZLI – Mali čovek; A za sam kraj idemo opet do Crne Gore i Nikšića koji je najveći industrijski grad, ali i centar rokenrola u toj zemlji. Otamo dolazi i bend prejebenog imena V.I.S. ZLI (đe me nađe 🙂 ) kojeg čine Damir Gegić vokal, gitarist Ognjen Lalatović, basist Andrija Lalatović i bubnjar i osnivač benda Tomaš Pejović – Peka. Furaju sirovi street punk zvuk, a kao i svi mladi bendovi krenuli su s obradama pa su se tako dotakli i kultnog Šarla Akrobate i „Malog čoveka“. Univerzalna poruka nije ništa izgubila na aktualnosti ni 30 godina od nastanka, dečki su stvar pošteno otprašili a nama preostaje da sačekamo da vidimo kako će zvučati njihove autorske stvari na kojima rade. Ali za bend s ovako dobrim imenom nema zime, samo neka nastave raditi po mojoj staroj mantri – Dobro je činiti zlo! 🙂 🙂 🙂