Kako sam glasao u drugom krugu Porina 2022.

Ljudi, imam lošu, goru i najgoru vijest. Loša je da se Porin i dalje održava, još gora je ta da dolazi u Osijek 24. ožujka, a najgora je ta da sam se opet upecao k’o somina i odradio glasačku dužnost. Šta ćete, neki ljudi nikako da nauče… E Pompeji, što niste sačekali par tisuća godina da eruptirate, jebem vas u tajming! 🙂

Dobro, po običaju malo seruckam, ali fakat mi koji i dalje sudjelujemo u izboru iz godine u godinu postajemo sve veći mazohisti i probijanje kroz tonu nominacija u prvom krugu sve više nalikuje na Sizifovu rabotu. I ove su godine padali rekordi, pa je tako bilo ukupno 2116 ovogodišnjih prijava u 37 kategorija, što je povećanje od gotovo 20% u odnosu na prošlu godinu. Bilo je čak 260 prijavljenih albuma, 381 kandidat za pjesmu godine, 93 prijave za kategoriju Novi izvođač… Probijati se kroz to nepregledno mnoštvo imena nalikovalo je na muku Indianu Jonesa dok se s mačetom probija kroz azijsku džunglu.

Nisam vas htio opeterećivati s time kako sam glasao u prvom krugu jer, vjerujte mi, nakon što sam cijelo jedno prijepodne života izgubio na postavljanju kvačica, nije mi bilo ni do čega, a kamoli da još jednom proživljavam taj horor. Na svu sreću, izbor u drugom krugu brzo ide, a ove godine se potrefilo da je dobar dio mojih favorita iz prvog kruga došao i u drugi, tako da mi je to znatno olakšalo posao.

U globalu, ovoliki broj izdanja trebao bi biti znak da je naša scena živa i žilava, međutim najveći dio nominacija dolazi iz tzv. šund spektra, glazba koju izvode nižerangirana estradna bića s kojima ja, koji po mnogočemu živim u balonu ili pećini, nemam nikakvog kontakta, osim eventualno kad uđem u Konzum pa me dočeka nova „uspješnica“ Alena Nižetića ili Željka Bebeka što mi odmah potjera crijeva na brži rad, a moj boravak u dotičnom objektu skrati na najmanju moguću mjeru. S druge strane, dobar dio izvođača iz tzv. alternativnog spektra uopće se ne prijavljuje za Porin jer znaju da je to gubljenje vremena, na čemu im hvala jer kad bi me dočekalo 500 prijedloga za album ili pjesmu godine vjerojatno bih od muke skočio bez krila kroz prozor desetog kata.

Nakon što se magla nakon prvog kruga glasanja raščistila, najviše nominacija (osam) osvojio je Urban sa svojom četvorkom. Gibonni i Matija Cvek imaju četiri nominacije, a 2 Cellos, Šimun Matišić i Zvonimir Šestak tri nominacije (ova dvojica u jazz kategorijama za koje mi obični smrtnici ne glasamo). Pa, da prođemo kroz neke od najzanimljivijih kategorija, reći ću vam kako sam ja glasao, tko očekujem da će pobijediti i tako to, znate već drill…

U najvažnijioj kategoriji Album godine nominirani su Urban&4 s albumom “Lipanj, srpanj, kolovoz”, Bad Daughter s albumom “Let Me Panic”, Mayales s albumom “Domovina”, Matija Dedić s albumom “Ladies” te 2Cellos s albumom “Dedicated”. Zanimljivo, pogodio sam tri od pet finalista jer sam u prvom krugu dao glas Urbanu, Bad Daughter i Matiji. Žao mi je što Porto Morto i Kensington Lima nisu prošli, ali i ovo je dobar uspjeh. Odluka je bila teška ali prednost sam dao Dunji u odnosu na Urbana i volio bih da ona pobijedi, no Gibo i Dedić su uvijek opasni protivnici, posebno ako domaćice budu glasale umjesto svojih muževa koji su, jelte, prezauzeti poslom i nemaju vremena za ovakve zajebancije.

Za Pjesmu godine nominirani su Urban&4 s pjesmom “Sama”, “Poljubi me za kraj” Silentea, Gibonnijeva “Lažu fotografije”, “Ptice” Matije Cveka te, pazi ovaj horor, “Jel’ ti reka ‘ko” Petra Graše. U takvoj konkurenciji glas Urbanu jedini je razuman čin i nadam se da će on dobiti, premda su mediji cijelu prošlu godinu toliko forsirali onog metiljavog Cveka da to nije bilo normalno.

Nominaciju za Najbolju žensku vokalnu izvedbu osvojile su Bad Daughter za pjesmu „Favourite Game“, Daria Hodnik za skladbu „Bolji dan“i Vanna za „Pjesma o tebi“. Opet, i ovo je bio no-brainer, Dunja je dominirala prošle godine, barem kada su kritičarske liste u pitanju, no zanimljivo je da Vanna, koja je često bila zastupljena u ovoj kategoriji, nema baš sreće s osvajanjem Porina. Nadam se da će se taj nesretni niz poraza nastaviti i ove godine.

Kod muškića, nominaciju za Najbolju mušku vokalnu izvedbu osvojili su Damir Urban za pjesmu „Susjed“, Gibonni za “Ko si, da si” i Matija Cvek za„Ptice“. Urbanu u ovoj kategoriji inače nitko ne može prismrditi pa se nadam da će opet trijumfirati, a dobra je stvar što nema ozloglašenog Gnjavassima.

Što se Najbolje vokalne suradnje tiče, nominaciju su osvojili Ana Opačak i Gabi Novak za pjesmu “Pjesma”, Matija Cvek i Marko Kutlić za “Zaplesala je s ljetom” i Tonči & Madre Badessa s Petrom Grašom za “Inamorana”. Moj glas dakako išao je Ani i Gabiki, no u ovoj konkurenciji vjerojatnije je da će pobijediti neko od preostala dva zlodjela.

Nominirani u kategoriji Najbolje izvedbe grupe s vokalom su Bang Bang s pjesmom “Do kosti”, Silente s “Poljubi me za kraj”i Urban&4 sa”Sama”. Ne moram naglašavati kome je išao moj glas i vjerujem da bi ovdje Damir mogao trijumfirati.

Odjebao sam kategorije Najboljeg albuma zabavne glazbe i najboljeg albuma pop glazbe jer to ni pas s maslom ne bi progutao, a u kategoriji Najboljeg albuma rock glazbe, gdje su nominirani albumi „Domovina“ grupe Mayales, zatim „Konstatacija jedne mačke“ Zdenke Kovačiček (wtf?) i album „Lipanj, srpanj, kolovoz“ Urbana&4 opet nema puno rasprave. Mayaless su mi OK, bez daljnjeg, ali ipak Urbanu dajem laganu prednost.

U kategoriji Najboljeg albuma alternativne glazbe biramo između Maje Posavec s albumom “Bye Bye Saturn” (wtf?), Ivanke & Mrleta s albumom “Ja sam ona koja nisam”i Porto Morto s albumom “Portopop”. Porto Morto po meni ovdje nemaju premca, ali ni ostali nisu bez šansi, iako stvarno ne znam zašto je Maja Posavec uopće završila ovdje.

U kategoriji Najboljeg albuma elektroničke glazbe nominirani su Koolade s albumom “April”, Pocket Palma s albumom “Atomi” i Toni Starešinić s albumom “Survival Kit”. Moj glas ide Toniju, ali favoriti su ipak Pocket Palma koji su mi OK, ali brate iskaču iz paštete što svojim izdanjima, što remiksima drugih izvođača. I sve to na istu foru downtempo nostalgične pop elektronike. Ekipa, razmislite o hiatusu, previše dobre stvari je, hm, previše dobre stvari…

Nominaciju za Najbolji video spot osvojili su Roko Crnić za „Čekam ih“ Porta Morta, Filip Filković Philatz za „Lažu fotografije“ Gibonnija i Milica Czerny Urban za „Sama“ Urbana&4. Nećete vjerovati, ovaj put glas nisam dao Urbanu već Porto Mortu, premda mislim da pored one druge dvojice oni nemaju nikakve šanse. Ali, treba navijati za autsajdere, ne?

Haustoru sam dao glas u kategoriji Najboljeg tematsko-povijesnog albuma za reizdanje njihovog legendarnog istoimenog debi albuma koji je objavljen kao dio velikog projekta obilježavanja 40 godina obljetnice novog vala, a kompilacija „Zagreb Calling – Generacija bez refrena“ zaslužuje nagradu za Najbolji album s raznim izvođačima. Ostale kategorije su manje bitne, pa vas neću njima zamarati.

Kad se podvuče crta, Urban kod mene ima četiri nominacije, Bad Daughter tri, Porto Morto dvije, a svi ostali po jednu. Glasao sam u 19 od 37 kategorija što je otprilike na tragu prošlih godina. Kakav sam bio prognozer vidjet ćemo kroz dva tjedna ovdje u Osijeku koji će nakon dugih šesnaest godina ponovo biti domaćin dodjele ove nagrade. Realno, mogli smo i bez nje, ali najavili su kako će u razdoblju pred i iza Porina u Osijeku biti organiziran Tjedan Porina na kome će biti svašta nešta. Iskreno, tome se mnogo više radujem nego samoj dodjeli nagrade na koju najvjerojatnije neću ni ići. Imao sam dovoljno šokova u životu i bez nje…

I evo na kraju pregled mojih glasova po svim kategorijama. A zašto si nas onda tjerao da čitamo dvije strane tvojih pizdarija, pitat ćete se sad vi? Pa zato što sam zao. Da sam Dobri Hadžo, bio bi to neki sasvim drugačiji blog…

Hadžo, vječno propadalo

Album godine

BAD DAUGHTER – Let me panic

Pjesma godine

URBAN&4 – Sama

Najbolji album rock glazbe

URBAN&4 – Lipanj, srpanj, kolovoz

Najbolji album alternativne glazbe

PORTO MORTO – Portopop

Najbolji album hip hop glazbe

BANANA ZVUK – Roba

Najbolji album elektroničke glazbe

TONI STAREŠINIĆ – Survival kit

Najbolja ženska vokalna izvedba

BAD DAUGHTER – Favourite game

Najbolja muška vokalna izvedba

DAMIR URBAN – Susjed

Najbolja izvedba grupe s vokalom

URBAN&4 – Sama

Najbolja vokalna suradnja

ANA OPAČAK I GABI NOVAK – Pjesma

Najbolji tematsko-povijesni album

HAUSTOR – Haustor

Najbolji album s raznim izvođačima

ZAGREB CALLING – Generacija bez refrena

Najbolji koncertni album

MIRO UNGAR & KAPLOWITZ/KRIŽIĆ QUARTET – Nice and jazzy – Live at Kontesa

Najbolji instrumentalni album (izvan klasične i jazz glazbe)

BRUNO KRAJCAR – Istrian instrumental rhapsody

Najbolja instrumentalna izvedba (izvan klasične i jazz glazbe)

COCO MOSQUITO – L’after life no. 8

Najbolji video broj

ROKO CRNIĆ – Čekam ih (PORTO MORTO)

Najbolje likovno oblikovanje albuma

DENIS BUTORAC, ANOTNIJA JELAŠ – Let me panic (BAD DAUGHTER)

Ovaj unos je objavljen u Uncategorized. Bookmarkirajte stalnu vezu.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s